- Організація внутрішньої служби


Закон «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України»

1.     Розподіл часу і повсякденний порядок.
Розподіл часу здійснюється таким чином, щоб забезпечити у військовій частині постійну бойову готовність і проведення занять з бойової підготовки та створити умови для підтримання порядку, військової дисципліни й виховання військовослужбовців, підвищення їхнього культурного рівня, всебічного побутового обслуговування, відпочинку й харчування.
Для військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів (слухачів) військових навчальних закладів, навчальних центрів, військових частин) встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.
Для військовослужбовців строкової військової служби і курсантів (слухачів) військових навчальних закладів, навчальних центрів, військових частин встановлено шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
ТривалістьробочоготижнявстановленоСтаттею 10 Закону України “Про соціальний і правовийзахиствійськовослужбовців та членівїхсімей”.
Військові навчання, походи кораблів, бойові стрільби та бойове чергування, несення служби в добовому наряді здійснюють у будь-які дні тижня без обмеження загальної тривалості службового часу.
 Розподіл часу у військовій частині протягом доби і протягом тижня здійснюють згідно з розпорядком дня, яким встановлено виконання основних заходів повсякденної діяльності, навчання й побуту особового складу підрозділів, штабів. Розпорядок дня встановлений командиром (начальником) відповідно до завдань, покладенихнавійськовучастину, та залежновід пори року. Розпорядок дня затвердженонаперіоднавчання. Командир (начальник) можеуточнюватийого на час проведеннянавчань, походівкораблів, бойовихстрільб, бойовогочергування, несенняслужби в добовомунаряді, вартітощо з урахуваннямособливостейїхвиконання. У розпорядку дня має бути передбачений час для проведенняранковоїфізичної зарядки, ранковогоогляду, ранкового й вечірнього туалету; для навчальних занять і підготовки до них; для інструктажу та розводудобового наряду; для зміниспеціального (робочого) одягу, чищенняодягу, взуття, миття рук перед їжею, харчування, обслуговуванняозброєння, бойової та іншоїтехніки; для гуманітарної, культурно-освітньої та спортивно-масовоїроботи, слуханнярадіо й перегляду телепередач; для прийманняхворих у медичномупункті, прийманнявійськовослужбовцівкомандуванням з особистихпитань, відвідуваннявійськовослужбовців; для особистих потреб військовослужбовців, вечірньоїпрогулянки, вечірньоїперевірки та восьмигодинного сну. Проміжокміжхарчуванням не можеперевищувати 7 годин. Післяобідупротягом не меншеніж 30 хвилин занять не проводять і робіт не виконують. Збори, засідання, а такожконцерти, кінофільми та інші заходи повиннізавершуватись до вечірньоїперевірки. Заходи, пов’язанііззабезпеченнямбойової та мобілізаційноїготовностівійськовоїчастини, здійснюють за наказом її командира в будь-який час доби з наданнямвійськовослужбовцям не меншеніж 4 годин відпочинку на добу.
Для обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки і матеріальних засобів, дообладнання і впорядкування парків та об’єктів навчально-матеріальної бази, впорядкування військових містечок, будівель, приміщень і виконання інших робіт у військовій частині встановлюють парко-господарський день.
Для підтримання озброєння, бойової та іншої техніки в постійній бойовій готовності у військовій частині встановлюють парко-господарські дні із залученням потрібної кількості особового складу.
Вихідні, святкові та неробочідні є днями відпочинку для всьогоособового складу, крімвійськовослужбовців, залучених до виконанняслужбовихобов’язків. Ціднізгідно з планами, а такожвільнийвід занять час відведено для відпочинку, проведення культурно-освітньоїроботи, спортивнихзаходів та ігр. Напередоднідніввідпочинкуконцерти, кінофільми та інші заходи для військовослужбовцівстроковоїслужби дозволено закінчувати на 1 годину пізніше, ніжзвичайно. Підйом у днівідпочинкуздійснюютьпізніше, за рішенням командира військовоїчастини.
У днівідпочинкуранковуфізичну зарядку не проводять.
Підйом, ранковийогляд і вечірняперевірка. Уранці, за 10 хвилин до сигналу “Підйом”, черговийротипіднімаєзаступниківкомандиріввзводів, а у встановлений час (за сигналом “Підйом”) здійснюєпідйомроти.
Післяпідйомупроводятьранковуфізичну зарядку, прибираютьприміщення і територію, заправляютьпостіль, проводятьранковий туалет та ранковийогляд. На ранковихоглядахперевіряютьособовий склад, зовнішнійвигляд і дотримання правил особистоїгігієни. Черговийроти вносить до книги записухворихпрізвищавійськовослужбовців, якіхочутьзвернутися за медичноюдопомогою до медичного пункту частини. Прізвищаіншихвійськовослужбовців, якізвернулися за медичноюдопомогоюпротягом дня, черговийротитакож вносить до книги записухворих. Під час ранковогооглядукомандиривідділеньнаказуютьусунутивиявленінедоліки, перевіряютьвиконанняцихрозпоряджень і доповідають про результатиогляду заступникам командиріввзводів, а заступники командиріввзводів – старшиніроти. Стан ніг, шкарпеток (онуч) і натільноїбілизниперевіряютьперіодично, як правило, перед сном. У передбаченийрозпорядком дня час підкерівництвомстаршинироти (одного іззаступниківкомандиріввзводів) проводятьвечірнюпрогулянку. Старшина ротиабо особа, яка йогозаміщає,розпочинаєвечірнюперевірку, на початку якоїназиваєпрізвищавійськовослужбовців, зарахованих наказом Міністра оборони України до складу ротинавічно. Заступник командира першого взводу, почувшипрізвищевійськовослужбовця, доповідає: “(Військовезвання й прізвище) поліг як герой у бою за волю і незалежністьВітчизни”.
Післяцього старшина ротиперевіряєособовий склад за іменним списком. Почувшисвоєпрізвище, коженвідповідає: “Я”. Завідсутніхвідповідаєкомандирвідділення (екіпажу, обслуги). Наприклад: “Увідпустці”; “У наряді”. Післяперевіркиособового складу старшина ротиоголошуєнакази та розпорядження, якістосуютьсявсіхвійськовослужбовців, наряди на наступний день та уточнюєбойовий, пожежнийрозрахунки на випадоктривогиабопожежі. Післязакінченнявечірньоїперевірки старшина ротивстановлює час для вечірнього туалету. У встановлений час подають сигнал “Відбій” і вмикаютьчерговеосвітлення. У приміщенніповиннапануватицілковитатиша.
2.     Навчальнізаняття.
Бойовапідготовка є основнимелементомповсякденноїдіяльностівійськовослужбовців у мирний час. Заходи, визначені планом бойовоїпідготовки і розкладом занять, можепереносититільки командир (начальник), якийїх затвердив. На навчаннях і заняттях повинен бути присутнім увесь особовий склад військовоїчастини (підрозділу). Від занять звільняютьосіб, якіперебувають у добовомунаряді. Для військовослужбовцівстроковоїслужби, звільнених через хворобу, організовуютьзаняття в класі. Командирів (начальників), винних у відривіособового складу від занять з бойовоїпідготовки, притягають до дисциплінарноївідповідальності. Заняттярозпочинають і закінчують за сигналом у час, визначенийрозпорядком дня. Перед виходом на заняттякомандиривідділень і заступники командиріввзводівперевіряютьприсутністьпідлеглих і переконуються, чидотримано правил носінняодягу, чи правильно припасовано спорядження та чирозрядженозброю. Післязакінчення занять і навчанькомандирипідрозділівперевіряютьрозрядженістьзброї, наявність і комплектністьусьогоозброєння, бойової та іншоїтехніки, навчально-тренувальнихзасобів, а такожнаявністьстрілецькоїзброї та боєприпасів. Про результатиперевіркидоповідають за підпорядкованістю. Невикористанібоєприпаси та гільзиздають за встановленим порядком. Зброючистять, здійснюютьтехнічнеобслуговуванняозброєння, бойової та іншоїтехніки, а місцевість, де проводили заняття, прибирають.
3.     Сніданок, обід і вечеря.
Приготуванняїжіпотрібнозавершувати за 30 хвилин до встановленогорозпорядком дня термінуїїприймання. До початку роздаванняїжілікар (фельдшер) разом ізчерговимчастини повинен перевіритиїїякість, здійснитиконтрольнезважуванняпорцій, а такожперевіритисанітарний стан приміщеньїдальні, столово-кухонного посуду та інвентарю. Зокрема, командир військовоїчастиниабо, за йоговказівкою, один іззаступниківщоденноперевіряєякістьприготуванняїжі. У визначенийрозпорядком дня час черговийчастинидаєдозвіл на видачуякісноїїжі. Військовослужбовцістроковоїслужбиприходять до їдальні в чистому взутті та одязістроємпід командою старшиниротиабо одного іззаступниківкомандиріввзводів.
У їдальні заборонено прийматиїжувголовномууборі, польовійутепленійкуртці, спеціальному (робочому) одязі. Військовослужбовці, якіперебувають у добовомунаряді, харчуються у визначений командиром військовоїчастини час. Хворим, якіперебувають у медичномупунктічастини, їжуготують за нормами лікувального пайка і доставляють за розпорядженням начальника медичного пункту. Длявійськовослужбовців, якіпотребуютьдієтичногохарчування, їжуготуютьокремо.
4.     Звільнення з розташуваннявійськовоїчастини.
Військовослужбовці строкової служби у вільний від занять та робіт час мають право вільно переміщатися територією військової частини, а під час звільнення – і в межах гарнізону. Військовослужбовцістроковоїслужби, які не маютьдисциплінарногостягнення у виглядіпозбавлення права на черговезвільнення, користуються правом на звільнення з розташуваннявійськовоїчастини. Зокремазвільненнявійськовослужбовцівздійснюють за такою черговістю, щобце не призводило до зниженнярівнябойовоїготовностівійськовоїчастини та якостібойовогочергування. Військовослужбовцівстроковоїслужбизвільняє з розташуваннявійськовоїчастини командир роти увизначені командиром військовоїчастинидні й години та за встановленим ним порядком. Одночасно з підрозділуможе бути звільнено до 30 відсотківособового складу. Військовослужбовці рядового складу першого року службиодержують право на звільнення з розташуваннявійськовоїчастинипісляприйняття нимиВійськової присяги. У суботу та передсвятковіднітривалістьзвільнення не можеперевищуватидобу, а в неділю і свята – завершуватисьдопочаткувечірньоїперевірки. За дозволом командира батальйону командир ротиможедативійськовослужбовцюдозвіл на звільнення через поважну причину і в іншіднітижняпіслянавчальних занять до відбоюабо до ранку наступного дня (але не пізнішеніж за 2 години до початку занять).
Для забезпеченнявільноговолевиявленнявійськовослужбовцямстроковоїслужби в день виборівнадаютьзвільнення не менш як на чотиригодини, крім тих військовослужбовців, якіпризначені до складу добового наряду. Голосуваннявійськовослужбовців, якінесуть службу в наряді, проводятьувільнийвіднесенняцієїслужби час. Дозвіл на звільненнядаютьпочергово. Черговістьзвільненьконтролюють заступники командиріввзводів.
Питання для самоперевірки
1. Щотакевійськоваввічливість, статутні, нестатутнівідносини?
2. У чомуполягає суть і значеннявійськовоїдисципліни?
3. Наведітьприкладистягнень, якінакладають на солдат.
4. Охарактеризуйте розпорядок дня військовоїчастини та йогозначення для виконаннязаходівповсякденноїдіяльності, побутособового складу підрозділів; призначеннядобового наряду роти.

Немає коментарів:

Дописати коментар